4 przyszłościowe kierunki w szkołach policealnych

Oferty szkół policealnych kuszą przyszłych słuchaczy na każdym kroku. W gąszczu reklam edukacyjnych trudno jest wybrać najlepszą, która zwiększy szansę na zatrudnienie lub otwarcie własnej firmy. Każdy z kierunków przedstawiany jest w dobrym świetle i niesie ze sobą wizję nowego bagażu doświadczeń i umiejętności. Jednak które z nich dają najwięcej możliwości i zasługują na szczególną uwagę? Sprawdź sam najbardziej przyszłościowe kierunki w szkołach policealnych!

 

Technik BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy)

Zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze zgłaszają wszystkie firmy usługowe, administracyjne czy też zakłady produkcyjne, na których ciąży obowiązek przeprowadzenia szkoleń bhp dla pracowników. W każdej firmie, która zatrudnia powyżej stu osób konieczne jest zatrudnienie specjalisty odpowiedzialnego za bezpieczeństwo pracy.

Do zadań technika BHP należy przygotowywanie analiz dotyczących BHP, a także przedstawianie pomysłów pozwalających na eliminację zagrożeń w miejscu pracy. Oprócz tego osoba na tym stanowisku zajmuje się prowadzeniem rejestru dokumentów, w których znajdują się informację o wypadkach przy pracy czy też chorobach zawodowych. Aby uzyskać tytuł technika BHP z reguł wystarczy 1,5 roczna edukacja w szkole policealnej.

Technik BHP Kierunek w szkole policealnej

 

Florysta

Jeden z przyjemniejszych i dobrze kojarzących się kierunków w szkołach policealnych. Dedykowany zwłaszcza osobom z talentem plastycznym i dużym wyczuciem estetycznym. Florysta w swojej codziennej pracy będzie zajmował się tworzeniem pięknych kompozycji kwiatowych i wsparciem w organizacji ślubów oraz innych uroczystości.

Ukończenie tego kierunku pozwala na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, przez co można po nim rozpocząć karierę zawodową na swój rachunek. Niezwykle modna w ostatnim czasie stała się współpraca florystów z wedding plannerami oraz doradzanie przyszłym nowożeńcom w kwestii wystroju sali weselnej czy kościoła. Jest to samodzielny zawód z wieloma możliwościami – może być także szansą na dodatkowe zajęcie i zastrzyk gotówki w domowym budżecie. Nauka na tym kierunku trwa rok.

Florysta, florystyka kierunek w szkole policealnej

 

Technik masażysta

 

Ból kręgosłupa niestety zaczyna dokuczać coraz młodszym osobom. Siedzący tryb życia, garbienie się, ciężka praca fizyczna – to tylko kilka z czynników, których konsekwencją jest uporczywy ból uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. Społeczeństwo potrzebuje dobrych masażystów, którzy będą w stanie wspierać pacjentów w walce o dobrą kondycję stawów. Technik masażysta w swojej pracy będzie zajmował się wykonywaniem masaży leczniczych, sportowych, a także relaksacyjnych. Miejscem jego pracy będą placówki służby zdrowia, kluby sportowe, stowarzyszenia osób niepełnosprawnych oraz gabinety kosmetyczne.

Kierunek oferuje nabycie umiejętności związanych z masażem klasycznym, sportowym, izometrycznym, limfatycznym, relaksacyjnym czy też segmentarnym. Zawód technika masażysty jest bardzo odpowiedzialny, ale przynosi wiele satysfakcji i radości zwłaszcza, jeśli lubimy kontakt z drugim człowiekiem i chcemy pomagać innym. Tytuł zdobywa się po dwuletniej nauce kończącej się egzaminem zawodowym.

Technik masażysta szkoła policealna - kierunki w szkołach policealnych

 

Technik usług kosmetycznych

 

Kierunek dedykowany wszystkim, dla których ważna jest dbałość o dobry i zdrowy wygląd skóry. Osoby pracujące w zawodzie kosmetyczki wykonują zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarzy, dekoltu, stóp, dłoni i całego ciała. Do zadań technika usług kosmetycznych należy diagnoza oraz dobór właściwych preparatów i zabiegów do potrzeb skóry klienta. Podczas nauki słuchacze poznają aparaturę i narzędzia niezbędne do wykonywania zabiegów.

Technik usług kosmetycznych nabywa także kompetencje niezbędne do stylizacji i wizażu. Zaletą wykonywania tego zawodu jest możliwość wykorzystywania nowych umiejętności w życiu prywatnym. Miejscem pracy kosmetyczki jest przede wszystkim salon kosmetyczny, ale nie tylko. Dodatkowo specjaliści z tej branży mogą znaleźć zatrudnienie w gabinetach odnowy biologicznej, firmach kosmetycznych lub otworzyć własny salon kosmetyczny. W ostatnim czasie modne są mobilne salony kosmetyczne, dlatego też warto przemyśleć tego rodzaju działalności. Nauka na kierunku technika usług kosmetycznych trwa dwa lata.

Kierunki w szkołach policealnych Technik usług kosmetycznych

 

Nauka w szkole policealnej – zalety

 

Do podjęcia nauki w szkole policealnej bez wątpienia składnia szereg zalet. Dlaczego warto wybrać roczną lub dwuletnią szkołę? Największym plusem jest zdobycie pewnego fachu w ręku. Konkretna specjalizacja pozwoli odnaleźć się słuchaczom szkół policealnych na rynku pracy, który nieustannie potrzebuje wykonawców takich zawodów, jak asystentka stomatologiczna, technik weterynarii, technik farmaceutyczny czy też protetyk słuchu. Szkoły policealne oferują nabycie przydatnych i poszukiwanych przez pracodawców umiejętności, stąd też niemalejące zainteresowanie ich ofertą.

Jeżeli po szkole średniej zastanawiasz się nad dalszą edukacją, ale nie chcesz wybrać pięcioletnich studiów, szkoła policealna będzie świetnym wyborem. W rok lub dwa lata zyskasz tytuł otwierający drzwi przed wieloma firmami, a także nabędziesz kompetencje pozwalające na założenie własnego biznesu. Ścieżka edukacyjna jest krótsza niż w przypadku studiów, dlatego znacznie szybciej staniesz się fachowcem i będziesz mógł rozpocząć życie na własny rachunek.

Co więcej, nauka w trybie weekendowym sprzyja pogodzeniu edukacji z pracą. W ciągu tygodnia możesz znaleźć dla siebie płatne zajęcie, a w weekend wybrać naukę na wymarzonym kierunku. Na większości z nich nauka jest bezpłatna, co jest dobrą wiadomością szczególnie dla młodych osób, nie posiadających środków finansowych umożliwiających opłatę czesnego. W trakcie nauki słuchacze odbywają praktyki zawodowe, które są cennym doświadczeniem ułatwiającym start w zawodzie.

Jakie kierunki można wybrać? Szkoły policealne kształcą również na kierunkach: dietetyk, opiekun medyczny, technik rachunkowości, informatyk, wizażystka, terapeuta zajęciowy, higienistka stomatologiczna i wiele innych, dlatego też dopasowanie profilu do preferencji i własnych predyspozycji nie powinno stanowić problemu dla przyszłych słuchaczy.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *